Puter i njegov uticaj na zdravlje

puter


Puter je dugo bio osnova mnogih kuhinja širom sveta, cenjen zbog svog bogatog ukusa, svestranosti u kuvanju i kremaste teksture. Bilo da ga mažemo na tost ili koristimo pri pečenju, puter je zaslužio svoje mesto u mnogim omiljenim receptima. Međutim, kao i sa drugom hranom, efekti putera na zdravlje su često bili tema rasprava. Da li je puter dobar za nas ili ga trebamo izbegavati?

Šta je puter?

Puter je mlečni proizvod koji se pravi mućenjem pavlake kako bi se odvojila mast od surutke. Sadrži puterastu mast, koja mu daje bogat ukus i teksturu. Tradicionalno se pravi od kravljeg mleka, iako može biti napravljen i od mleka koza, ovaca pa čak i bivola.

Obično su dostupne različite vrste putera:

  • Slani puter: Sadrži dodatnu so, što poboljšava ukus i produžava rok trajanja.
  • Neslani puter: Čisti puter bez soli, često korišćen za pečenje jer omogućava bolju kontrolu nad ukusom.
  • Prečišćeni puter (ghee): Puter koji je otopljen kako bi se uklonila voda i mlečni proteini, što ga čini idealnim za kuvanje na visokim temperaturama.

Nutritivne vrednosti putera

Puter je visokokalorična hrana, uglavnom sastavljena od masti. Ovo je približan nutritivni profil za 1 kašiku (14 grama) putera:

KALORIJE: 100-105 KCAL
  • Masti: 11-12 g
  • Holesterol: 30 mg
  • Natrijum: 31 mg (slani puter)
  • Ugljeni hidrati: 0 g
  • Proteini: 0 g
VITAMINI:
  • Vitamin A: 355 IU (varira u zavisnosti od izvora)
  • Vitamin D: Prisutan u malim količinama (ako je puter obogaćen)
  • Vitamin E: Mala količina, oko 0,1 mg
  • Vitamin K2: Pronađen u puteru od krava koje pasu travu, što doprinosi zdravlju kostiju.

Pored natrijuma od minerala sadrži i kalijum, kalcijum i fosfor ali u veoma malim količinama.

Važno je napomenuti da u sadržaju masti u puteru najveći udeo imaju zasićene masti, koje su u prošlosti često bile predmet zabrinutosti kada je u pitanju zdravlje.

Zdravstvene koristi putera

Iako je njegov sadržaj zasićenih masti doveo do oprečnih mišljenja, postoje određene zdravstvene koristi povezane sa konzumiranjem putera, naročito kada se jede u umerenim količinama i kada se bira kvalitetan puter, kao što je puter od krava koje pasu travu.

1. Bogat vitaminima topivim u mastima

Puter je odličan izvor vitamina topivih u mastima, posebno vitamina A, koji je esencijalan za vid, imunitet i zdravlje kože. Pored toga, puter sadrži male količine vitamina D (koji pomaže telu da apsorbuje kalcijum) i vitamina K2, koji podržava zdravlje kostiju i može smanjiti rizik od srčanih bolesti regulacijom nivoa kalcijuma u arterijama.

  • Studija objavljena u The Journal of Nutrition pokazuje da je vitamin A iz putera biološki dostupniji telu nego iz drugih izvora, što čini puter dobrim izborom za osobe koje pate od nedostatka ovog vitalnog vitamina.

2. Podrška zdravlju srca (Ako se konzumira u umerenim količinama)

Suprotno uobičajenom mišljenju, poslednje studije sugerišu da umerena konzumacija putera možda nije toliko štetna za zdravlje srca kako se ranije smatralo. Iako je bogat zasićenim mastima, neka istraživanja sugerišu da one ne povećavaju rizik od srčanih bolesti koliko trans masti ili rafinisani ugljeni hidrati.

Pored toga, putar od krava koje pasu travu sadrži veće količine korisnih omega-3 masnih kiselina i konjugovane linolne kiseline (CLA), koje su povezane sa poboljšanjem zdravlja kardiovaskularnog sistema. CLA može smanjiti telesnu masnoću, poboljšati nivo holesterola i smanjiti rizik od srčanih bolesti.

  • Studija sa Harvard T.H. Chan School of Public Health nije pronašla jasnu povezanost između putera i povećanog rizika od srčanih bolesti, sugerišući da problem leži u vrstama masti koje se konzumiraju u ishrani uopšte, ne samo u zasićenim mastima.

3. Podrška funkciji mozga i kognitivnom zdravlju

Puter je bogat butiratima, kratkolančanim masnim kiselinama koje igraju ključnu ulogu u podršci zdravlju mozga. Butirati su pokazali antiinflamatorna dejstva u mozgu, podržavaju zdravu kognitivnu funkciju i poboljšavaju zdravlje osovine creva-mozak. Osim toga, butirate koriste ćelije u debelom crevu i povezani su sa smanjenjem rizika od raka debelog creva.

  • Prema studiji objavljenoj u Journal of Lipid Research, butirati imaju potencijal da zaštite od neurodegenerativnih bolesti, kao što su Alchajmerova bolest i Parkinsonova bolest.

4. Poboljšanje zdravlja kože

Vitamini topivi u mastima prisutni u puteru, posebno vitamin A, ključni su za održavanje zdrave kože. Vitamin A podstiče obnavljanje kožnih ćelija i uključen je u proizvodnju kolagena, proteina koji održava elastičnost kože. Antiupalna svojstva butirata mogu takođe smanjiti rizik od kožnih oboljenja, kao što su ekcem i psorijaza.

  • Studija objavljena u The Journal of Investigative Dermatology sugeriše da vitamin A može pomoći kod kožnih oboljenja podstičući zdravije kožnih ćelija i smanjujući upalu.

Potencijalni rizici putera po zdravlje

Iako puter može imati pozitivne efekte na zdravlje kada se konzumira u umerenim količinama, on takođe nosi određene zdravstvene rizike, posebno ako se konzumira u prekomernim količinama. Visoki nivoi zasićenih masti u puteru povezani su sa povećanim nivoima LDL holesterola, što može dovesti do ateroskleroze (nakupljanje plaka u arterijama) i povećanog rizika od srčanih bolesti.

Međutim, važno je razlikovati trans masti (koje su štetne) i zasićene masti (koje mogu imati neutralni ili čak korisni efekat na zdravlje). Trans masti, često prisutne u prerađenoj hrani, su pravi krivci za kardiovaskularne bolesti.

  • Istraživanje objavljeno u The American Journal of Clinical Nutrition ističe da je veća konzumacija zasićenih masti povezivana sa povećanjem nivoa LDL holesterola, ali da trans masti imaju mnogo štetniji efekat na zdravlje.

Zaključak

Puter može biti ukusan i hranljiv dodatak vašoj ishrani, ali je važno konzumirati ga u umerenim količinama i birati kvalitetne vrste, kako biste uživali u njegovim prednostima za zdravlje. Kao i sa svim namirnicama, balans je ključ.

Podelite članak...

Takođe vam se može dopasti...